img

Jak pozbawić kawę kofeiny, czyli o dekofeinizacji słów kilka

Wielu z nas doświadczyło skutków picia zbyt dużej ilości kawy. Drżące dłonie, bicie serca i niepokój to powszechne doświadczenia spowodowane nadmierną ilością kofeiny. Na niektóre osoby nawet niewielka ilość kofeiny może mieć bardzo negatywny wpływ. Kawa bezkofeinowa może być świetnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy wolą unikać stymulującego działania kofeiny.

Kto pije kawę bezkofeinową i dlaczego?

Kawa zawiera kofeinę. Uważa się, że ten związek chemiczny chroni kawę i inne rośliny, które go zawierają przed owadami i drapieżnikami oraz zapobiega kiełkowaniu innych nasion. Jest to znany środek pobudzający, a ludzie cenią tę właściwość kofeiny od tysiącleci. Nie wszyscy jednak chcą wystawiać się na takie działanie kawy. Cenią pyszny smak i aromat, ale chcą jednocześnie uniknąć pewnych skutków zdrowotnych, jakie niesie ze sobą spożywanie kofeiny. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie wybierają kawę bezkofeinową. Przede wszystkim postrzegana jest ona po prostu, jako zdrowsza opcja. Raporty Narodowego Stowarzyszenia Kawy (NCA) z 2018 roku pokazują, że 42 % wszystkich konsumentów kawy pije kawy bezkofeinowe. Ten trend jest szczególnie silny wśród ludzi młodych.

Jak przeprowadzana jest dekofeinizacja?

Pierwsza zgłoszona metoda dekofeinizacji została stworzona przez Ludwiga Roseliusa w 1905 roku. Roselius używał benzenu do usuwania kofeiny z wilgotnych zielonych ziaren kawy. Benzen jest obecnie znany, jako czynnik rakotwórczy, dlatego nie zaleca się stosowania tej techniki. Ale wszystkie nowoczesne metody dekofeinizacji zaczynają się w ten sam sposób. Zielone ziarna kawy są zwilżane, co sprawia, że kofeina jest rozpuszczana, a następnie substancja ta jest ekstrahowana. Po prostu używa się różnych technik, aby usunąć kofeinę.

Metoda bezpośredniego rozpuszczalnika

Jest to najpopularniejsza metoda pozyskiwania kawy bezkofeinowej. Metoda bezpośredniego rozpuszczalnika wykorzystuje chlorek metylenu lub octan etylu do ekstrakcji kofeiny. Ziarna kawy są moczone, a następnie zanurzane w rozpuszczalniku, który łączy się z cząsteczkami kofeiny. Rozpuszczalnik jest następnie odzyskiwany, a ziarna kawy są przemywane. Wszelkie pozostałe pozostałości rozpuszczalnika są usuwane za pomocą pary. Ziarna są następnie suszone i palone, jak każda inna zielona kawa.

Przepisy ograniczają ilość chlorku metylenu do 10 części na milion (0,001%) w kawie palonej bezkofeinowej. Ale narażenie zawodowe na chlorek metylenu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia kilku nowotworów, dlatego istnieją pewne obawy dotyczące stosowania tego rozpuszczalnika. Octan etylu często pochodzi z owoców lub trzciny cukrowej, więc metoda bezpośredniego rozpuszczalnika jest postrzegana, jako najbardziej naturalna. Ale octan etylu jest też wysoce łatwopalny, dlatego praca z nim jest bardziej ryzykowna. Podobno ma charakterystyczny zapach, który może pozostawać w kawie bezkofeinowej.

Metoda z dwutlenkiem węgla

Dekofeinizacja z użyciem dwutlenku węgla jest podobna do metody z bezpośrednim rozpuszczalnikiem, ale wykorzystuje dwutlenek węgla pod ciśnieniem. Ciekły dwutlenek węgla krąży w wilgotnych zielonych ziarnach kawy i wiąże się z kofeiną. Następnie odbywa się odparowanie lub przepuszczenie przez filtry węglowe. Metoda ta charakteryzuje się niską toksycznością, ale jest zdecydowanie droższa.

Metoda Swiss Water

Ta opatentowana metoda wodna wykorzystuje ekstrakt zielonej kawy i węgiel aktywny do usuwania kofeiny przez osmozę. Ziarna kawy są zanurzane w bardzo gorącej wodzie, a następnie wprowadzane do mieszaniny wody i ekstraktu z zielonej kawy. Ponieważ ekstrakt z zielonej kawy chce zachować równowagę, czerpie kofeinę z zanurzonych w nim ziaren. Woda z każdej takiej kąpieli jest następnie przepuszczana przez węgiel aktywny, który zatrzymuje kofeinę. Ziarna kawy przechodzą przez serię kąpieli, aby usunąć prawie całą kofeinę, a woda i ekstrakt z zielonej kawy mogą być ponownie użyte.

Zobacz również