img

Domowy klasyk na każdą okazje, czyli niezawodne naleśniki

Można by pomyśleć, że naleśniki to w zasadzie jedne z pierwszych wyzwań, od których warto zacząć swoją kulinarną edukację. Trzeba przyznać, że własnoręczne usmażenie góry złocistych, delikatnych naleśników to wielka satysfakcja, w szczególności, gdy dopiero robisz pierwsze kroki w kuchni. Nie da się ukryć, że naleśniki bardzo ułatwiają życie domowego szefa kuchni, który codziennie zadaje sobie pytanie – co dzisiaj zrobić na obiad? Ogromnym atutem naleśników jest to, że możemy je przyrządzić wcześniej, a potem tylko przechowywać je w lodówce nawet do trzech dni. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie takiego zapasu w zamrażalniku, ponieważ jest się idealnie przygotowanym na sytuację, gdy zmagamy się z prawdziwym brakiem czasu. A chyba każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że takie dni zdarzają się wszystkim niezwykle często. Jeśli już mrozimy naszą porcję naleśników to koniecznie powinniśmy owinąć je dokładnie w folię spożywczą, a następnie dopiero odłożyć je do zamrażalnika.

Musisz wiedzieć o tym, że naleśniki mogą stać się także genialnym rozwiązaniem na obiad pozostawiony do odgrzania dzieciom. Możesz być spokojny, że nastolatki bez większego problemu poradzą sobie z odsmażeniem, a kto wie, może i nawet z dodaniem farszu i złożeniem naleśników? Daj się wykazać swoim pociechom. Trzeba przyznać, że naleśniki to nic innego jak jadalne opakowanie na rozmaite farsze, zarówno te słodkie, jak i na te słone. I rzecz jasna naleśniki to chyba jedno z ulubionych dań z dzieciństwa każdego z nas. Trudno chyba będzie znaleźć osobę, która nie wspominałaby naleśników mamy czy też babci. Pisząc o naleśnikach nie możemy pominąć także, jakże ważnej kwestii ekonomicznej. Najzwyczajniej rzecz ujmując naleśniki do drogich nie należą, nadzienia nie potrzeba dużo, a ciasto jest niesamowicie tanie oraz łatwe do przygotowania. Poniżej znajdziesz prosty i sprawdzony przepis na przygotowanie pysznych naleśników.

Zacznijmy od ciasta naleśnikowego, zrobienie go trwa około 15 minut. Składniki, których będziesz potrzebował to: dwa jajka, szklanka mleka, szczypta soli, 30 mililitrów oleju roślinnego, tłuszcz do smażenia oraz półtora szklanki mąki. Jeżeli chodzi o sposób przygotowania to musisz pomieszać ze sobą mlek, jajka, mąkę, wodę, olej oraz odrobinę soli. Potem miksuj wszystko razem aż do momentu uzyskania ciasta o gładkiej, jednolitej konsystencji. Następnie wylewaj ciasto cienką warstwą na mocno rozgrzaną patelnię, pokrytą równomiernie warstewką tłuszczu i smaż z obu stron. I gotowe!

Do deserów naleśnikowych doskonale spisuje się ciasto z dodatkiem cukru oraz wanilii. Naleśniki możesz podawać z serem, dżemem lub konfiturą, w zależności od własnych upodobań.

 

Zobacz również